Cieszą się rosnącym uznaniem wśród Polaków. Wielu twierdzi nawet, że w niczym nie ustępują klasycznym domom jednorodzinnym. Całoroczne domki mobilne, bo o nich mowa, stanowią odpowiedź na potrzeby osób, które nie chcą rezygnować z marzeń o własnym lokum, jednak wolą nie wikłać się w wieloletni kredyt. Czym wyróżniają się całoroczne domki mobilne? Dlaczego zyskują na popularności?

Całoroczny domek mobilny – czym się wyróżnia?

Domki mobilne podbijają serca Polaków. Choć nie są tak popularne, jak w Szwecji, Kanadzie czy Niderlandach, coraz częściej zdobią polski krajobraz. To zasługa m.in. ich atrakcyjnej ceny i możliwości dostosowania do indywidualnych potrzeb nabywcy.

Szczególnie dużym uznaniem wśród nabywców cieszą się całoroczne domki mobilne. Jak sama nazwa wskazuje, można je użytkować przez cały rok, bez względu na pogodę lub niepogodę. Jak to możliwe? Co wyróżnia całoroczny domek mobilny?

 

  • Specjalna konstrukcja podwoziowo-kołowa

 

Wszystkie domki mobilne, także warianty całoroczne, są wyposażone w specjalną konstrukcję podwoziowo-kołową. Każdy obiekt ma ramę z dwiema osiami zaopatrzonymi w koła, a także przestawny dyszel, co zapewnia łatwy transport. W efekcie domek mobilny można bez większych problemów przewozić z jednego miejsca na drugie, a także przemieszczać w obrębie tej samej działki.

Całoroczny domek mobilny może spocząć na specjalnych podestach. Jeśli jednak inwestorowi zależy na jego większej stabilności, warto go postawić na utwardzonej nawierzchni. Jest do tego odpowiednio przygotowany. Świetnie sprawdza się wylewka betonowa sięgająca w głąb gruntu, a nawet klasyczne fundamenty.

 

  • Ocieplenie

 

Wszystkie domki mobilne – zarówno letniskowe, jak i całoroczne – są wyposażone w warstwę ocieplenia. Różnica tkwi w jej grubości. Żeby zapewnić odpowiedni komfort cieplny w chłodne dni, warianty całoroczne mają grubszą warstwę ocieplenia, sięgającą minimum 15 cm. Tymczasem w przypadku letniskowych domków mobilnych najczęściej nie przekracza ona 10 cm.

Do ocieplenia domku całorocznego najczęściej wykorzystuje się takie materiały jak:

  • wełna mineralna,
  • wełna drzewna,
  • pianka PUR,
  • styropian,
  • folia wiatro- i termoizolacyjna,
  • płyta izolacyjna.

Im lepsze właściwości termoizolacyjne ma dany materiał, tym lepszymi parametrami termicznymi będzie odznaczał się obiekt.

 

  • Ogrzewanie

 

Całoroczny domek mobilny jest też wyposażony w instalację grzewczą. Bez ogrzewania trudno byłoby bowiem go użytkować przez zimę. Najczęściej w obiekcie wykonuje się instalację gazową lub elektryczną. Pracę tej ostatniej można dodatkowo wesprzeć fotowoltaiką.

W całorocznych domkach mobilnych stosuje się też instalację olejową. Część osób decyduje się też wyposażyć obiekt w kominek na drewno i system rozprowadzający wytworzone przez niego ciepło po wszystkich pomieszczeniach. Minusem tego rozwiązania jest konieczność regularnego dokładania szczap, aby zagwarantować optymalną temperaturę.

Czym jeszcze charakteryzuje się całoroczny domek mobilny?

Całoroczny domek mobilny powinien zostać wyposażony także w instalację elektryczną i wodno-kanalizacyjną. Doprowadzenie mediów należy do obowiązków inwestora. Natomiast producent zobowiązuje się do prawidłowego rozprowadzenia poszczególnych elementów instalacji. Wyjścia pod przyłącza najczęściej znajdują się pod obiektem i mają uniwersalny charakter. W efekcie podłączenie domku do wymaganych systemów nie stanowi większego problemu i zapewnia wysoki komfort użytkowania przez cały rok.

Co więcej, całoroczny domek mobilny jest wyposażony we wszystkie sprzęty i udogodnienia, jakich zażyczy sobie klient. To nie tylko urządzenia RTV i AGD, ale też meble, a nawet rolety zewnętrzne i drzwi antywłamaniowe. W efekcie doskonale sprawdzają się przez cały rok.

Całoroczne domki mobilne to obiekty, które cechują się znakomitymi walorami użytkowymi. Są wyposażone w niezbędne instalacje, sprzęty i udogodnienia, co zapewnia wysoki komfort przebywania we wnętrzach, niezależnie od pogody panującej za oknem. Nic więc dziwnego, że cieszą się rosnącą popularnością. Żeby jednak domek spełniał wszystkie wymagania, jego skonstruowanie warto powierzyć fachowcom.

Wróć
Call Now Button