Atrakcyjna cena, szybka realizacja projektu czy też możliwość transportu w dowolne miejsce to główne atuty domków mobilnych. Nic więc dziwnego, że stanowią one kuszącą alternatywę nie tylko dla domków letniskowych, ale coraz częściej także klasycznych domów. Odpowiednia konstrukcja pozwala bowiem mieszkać w nich przez cały rok. Jakich instalacji i elementów wyposażenia nie może zabraknąć w całorocznym domku mobilnym?

Domek mobilny całoroczny – niezbędne instalacje

Domki mobilne cieszą się coraz większym uznaniem w Polsce. O ich popularności decydują nie tylko atrakcyjna cena, minimum formalności czy też szybka realizacja projektu, ale również możliwość korzystania z nich przez cały rok. Stanowią one świetną alternatywę dla domków letniskowych, a dla wielu osób także dla klasycznych domów. Żeby jednak nadawały się do całorocznego użytku, muszą być wyposażone w określone instalacje. Jakie systemy są niezbędne do komfortowego mieszkania?

  1. Instalacja wodno-kanalizacyjna. To podstawa, jeśli domek mobilny ma zapewniać komfort użytkowania. W przypadku wariantu całorocznego musi ona zostać poprowadzona w taki sposób, aby była odporna na zamarzanie.
  2. Instalacja elektryczna. Prąd w domku mobilnym jest niezbędny. Nie zawsze jednak musi to oznaczać konieczność przyłączenia budynku do sieci elektroenergetycznej. Jeżeli właścicielowi budynku zależy na niezależności energetycznej, może zdecydować się na instalację fotowoltaiczną off-grid. Jest ona wyposażona w akumulatory, które pozwalają magazynować nadmiar wytworzonego prądu.

    Drugą dostępną opcją jest system on-grid. W odróżnieniu od wariantu off-grid jest on zintegrowany z lokalną siecią elektroenergetyczną. Choć nie zapewnia niezależności energetycznej, jest tańszy. Instalacja fotowoltaiczna w całorocznym domku mobilnym może zostać zaprojektowana w taki sposób, aby nie tylko zasilać urządzenia, ale również ogrzewać wnętrza i służyć do przygotowywania ciepłej wody użytkowej.
  3. Instalacja grzewcza. Trudno wyobrazić sobie bez niej wygodne użytkowanie wnętrz w chłodne dni. W domkach mobilnych najczęściej spotyka się ogrzewanie elektryczne (z sieci lub fotowoltaiki). To komfortowe i wymagające minimum zaangażowania rozwiązanie. W obiektach tego typu zastosowanie znajdują również grzejniki gazowe i olejowe. Jeżeli powierzchnia budynku jest niewielka, można go dogrzewać także kozą lub kominkiem.
  4. Instalacje teletechniczne. W ich ramach obsługiwane są m.in. radiofonia, telewizja czy też sygnalizacja alarmowa. Zalicza się do nich również instalacje strukturalne LAN. Nie są to niezbędne systemy. Zwiększają one jednak komfort użytkowania całorocznego domku mobilnego. Dlatego warto zastanowić się nad ich montażem.

Całoroczny domek mobilny – czego jeszcze nie może w nich zabraknąć? Izolacja i elementy wyposażenia

Odpowiednie instalacje to nie wszystko, aby domek mobilny nadawał się do całorocznego zamieszkania. Niezwykle istotne funkcje pełni izolacja. To właśnie dzięki niej latem wnętrza nie nagrzewają się nadmiernie, a zimą nie tracą ciepła. Do ocieplenia domków mobilnych wykorzystuje się różne materiały – wełnę mineralną, styropian czy też piankę PUR. Jeżeli obiekt ma być wykorzystywany przez cały rok, warstwa ochronna powinna wynosić co najmniej 15 cm.

W całorocznym domku mobilnym nie może też zabraknąć sprzętów AGD i RTV, urządzeń sanitarnych, mebli, oświetlenia, a także innych elementów wyposażenia, które przesądzają o komforcie użytkowania. Obiekt można zamówić w wariancie „pod klucz”. Wówczas aby w nim zamieszkać, wystarczy go uzupełnić o rzeczy osobiste.

Domek mobilny może być z powodzeniem wykorzystywany przez cały rok, także zimą, kiedy temperatura za oknem spada poniżej zera. Żeby jednak tak się stało, musi być on wyposażony w odpowiednie instalacje i izolację cieplną. Nie może też w nim zabraknąć podstawowych elementów wyposażenia, takich jak meble, urządzenia sanitarne czy też sprzęty AGD. Tylko wówczas zapewni wysoki komfort użytkowania.

 

Wróć
Call Now Button