Domek mobilny bez termoizolacji? To niemożliwe. Nawet warianty typowo letniskowe muszą być w nią wyposażone, aby były komfortowe w użytkowaniu. Dlaczego termoizolacja w domku mobilnym jest tak ważne? Jakie materiały wykorzystuje się podczas ocieplania obiektu?

Termoizolacja w domku mobilnym – dlaczego jest tak ważna? Jak gruba powinna być jej warstwa?

Domki mobilne z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Pozwalają bowiem komfortowo wypocząć praktycznie w dowolnym miejscu. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie m.in. termoizolacja. Pełni ona podwójną funkcję ochronną. W upalne dni zabezpiecza przed nadmiernym nagrzewaniem się wnętrz, a w chłodne – przed utratą ciepła. Dlatego jest konieczna nawet w przypadku letniskowych domków mobilnych.

Najwięcej ciepła wpada i ucieka przez dach, podłogę i ściany. Dlatego jeśli termoizolacja zostanie niewłaściwie zaprojektowana lub wykonana, trudno będzie uzyskać zadowalający komfort cieplny. Ważna jest przede wszystkim grubość warstwy ochronnej. Tę zaś dopasowuje się do typu domku mobilnego.

  1. Domek mobilny letniskowy. Jest używany głównie w ciepłe dni. Nie wymaga więc aż takiego zabezpieczenia jak wariant całoroczny. Nie oznacza to jednak, że w jego przypadku można w zupełności zrezygnować z termoizolacji. Zabezpiecza ona bowiem również przed nadmiernym nagrzewaniem się wnętrz, które w upalne, letnie dni mogłoby skutecznie uprzykrzyć wypoczynek.
    W przypadku domków mobilnych letniskowych standardowo wykonuje się 10-centymetrową warstwę termoizolacji, a w przypadku dachu i podłóg czasem zwiększa się jej grubość do 15 cm. Zapewnia to optymalny komfort cieplny we wnętrzach.
  2. Domek mobilny całoroczny. Musi być dobrze zabezpieczony przed ubytkami ciepła. W przeciwnym razie nie da się z niego korzystać przez cały rok. Ma on identyczną konstrukcję co domek mobilny letniskowy i stosuje się w nim te same materiały izolacyjne. Różnica tkwi w grubości warstwy. Zamiast 10 cm, stosuje się 15 cm, a nawet więcej, jeśli wynika to z warunków lokalizacji lub indywidualnych potrzeb inwestora.

Domek mobilny – materiały wykorzystywane do ocieplenia

Wraz z postępem technologicznym obserwowanym w branży budowlanej zmieniały się też parametry materiałów termoizolacyjnych. Dzisiaj ich właściwości są na tyle dobre, że już niewielkie ilości produktów znacząco poprawiają komfort użytkowania domków mobilnych. Co jednak sprawdza się najlepiej?

Oto materiały termoizolacyjne, które najczęściej wykorzystuje się w domkach mobilnych.

  1. Wełna drzewna. Nie tylko dobrze izoluje, ale również pełni funkcję bariery akustycznej. Starza w obiekcie korzystny mikroklimat. Jest nie tylko uniwersalna, ale i tania oraz ekologiczna. Powstaje bowiem z odpadów tartacznych. Nic więc dziwnego, że jest popularna wśród osób, którym zależy na tym, aby powstająca inwestycja miała jak najmniej szkodliwy wpływ na środowisko naturalne.
  2. Wełna mineralna. Ma przystępną cenę oraz bardzo dobre właściwości izolacyjne i akustyczne. Jest też niepalna i odporna na uszkodzenia mechaniczne. Dzięki użytym w procesie produkcji lepiszczom wełna wykazuje działanie hydrofobowe i nie chłonie wilgoci z powietrza.
  3. Piana PUR. To bardzo dobry, a zarazem ekonomiczny materiał termoizolacyjny. Jest odporny na uszkodzenia mechaniczne i paroprzepuszczalny. Chroni również przed hałasem.
  4. Styropian. Jest łatwy w montażu, bezpieczny dla zdrowia i tani. Nie chłonie wilgoci, dobrze izoluje od ciepła i chłodu, a także tworzy korzystny mikroklimat we wnętrzach

Termoizolacja w domku mobilnym pełni istotne funkcje – zabezpiecza przed nadmiernym przegrzewaniem i wychładzaniem się wnętrz, a także jest jednym z czynników determinujących mikroklimat panujący w obiekcie. Dlatego tak duże znaczenie ma jej odpowiednie zaprojektowanie i wykonanie. Rzetelny producent domków mobilnych zadba o to, aby termoizolacja spełniała swoje zadania, co przełoży się na wysoki komfort przebywania w pomieszczeniach, niezależnie od warunków panujących na zewnątrz.

Wróć
Call Now Button